Informacje Aktualności Pliki do Pobrania

Nauczanie zdalne 02.04.21 "Wiosna na działce"

Witajcie Rodzice,

Witajcie Cudaczki,

Dzisiejszy temat dnia to „Wiosna na działce”. Dzień zaczniemy od otwarcia KART PRACY na STRONIE 78. Waszym zadaniem jest rysowanie po śladzie rysunku cebuli oraz pokolorowanie go. Kolejne zadanie w KARTACH PRACY znajduje się na STRONIE 79. Spróbujcie przeczytać nazwy narzędzi ogrodniczych, połączcie kartoniki z wyrazami z odpowiednimi zdjęciami. Spróbuj wyjaśnić do czego poszczególne narzędzia służą. Ostatnie zadanie w KARTACH PRACY czeka na Was na STRONIE 80. Należy tam zrobić ćwiczenie grafomotoryczne- Kaczkę ;)

A teraz poproście rodziców o przeczytanie wiersza H. Zdzitowieckiej  „W naszym ogródeczku”- tylko słuchajcie uważnie ;)

„W naszym ogródeczku

zrobimy porządki:

zgrabimy ścieżki,

przekopiemy rządki!

Na grządkach wyrośnie:

fasolka, marchewka,

sałata i groszek,

czerwona rzodkiewka.

W naszym ogródeczku

posiejemy kwiatki-

będą nam pachniały

fiołki i bratki,

nasturcje i goździki,

nagietki i groszek,

i ta biała lilia,

co tak żółci nosek”

 

Pytania pomocnicze do wiersza:

1) Co zrobimy w ogródku?

2) Co będzie nam potrzebne do kopania, a co do grabienia?

3) Jakie warzywa wyrosną w ogródku?

4) Jakie kwiaty wyrosną w ogródku?

Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej i narysowania tego, co w wierszu usłyszeliście ;)

 

A czy wy drogie Cudaczki co to są kwiaty polne i kwiaty ogrodowe? Jeśli nie, to poniżej są definicje, poproście rodzica o odczytanie ich.

KWIATY POLNE- Kompozycja  popularnych roślin towarzyszących uprawom rolniczym, takie jak mak polny, chaber bławatek, kąkol polny czy ostróżeczka polna. Mieszankę można stosować jako samodzielną mieszankę lub jako dodatek do wieloletnich rodzimych mieszanek łąkowych.

KWIATY OGRODOWE- Najogólniej rzecz ujmując kwiaty dzielimy na jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie czyli byliny. Do tego dochodzą jeszcze kwiaty cebulowe i bulwiaste, które też są roślinami wieloletnimi.

Następnie zapraszamy do zabawy ruchowej. Wyobraźcie sobie lub wyznaczcie (kartkami, sznurkami itp.) grządki. W rytm muzyki chodźcie między nimi, nie depcząc grządek- wymaga to niezwykłej równowagi.

Zapraszamy teraz Cudaczki do obejrzenia dżdżownicy.

Pożyteczne dżdżownice | Zielony Ogródek

Jeśli macie taką możliwość, to możecie znaleźć i obserwować taką dżdżownicę, zobaczyć w jaki sposób się ona porusza. Sama nazwa DŻDŻOWNICA pochodzi z tego, iż dżdżownica wychodzi z ziemi w czasie deszczowej (dżdżystej) pogody.

Dżdżownica porusza się dzięki mięśniom wora skórno-mięśniowego. Twarde włoski umieszczone na dolnej części umożliwiają jej ruch do przodu i kopanie kanalików w ziemi. Dżdżownica nie ma wyodrębnionej głowy ani oczu. Reaguje jednak na światło. Prowadzi ona nocny tryb życia, oddycha przez skórę, musi przebywać w stale wilgotnym otoczeniu gdyż promienie słoneczne wysuszyłyby jej skórę- dlatego dzień spędza pod ziemią  w wykopanych przez siebie kanalikach. Na powierzchnię ziemi wychodzi w nocy lub za dnia w deszczowe dni. Dżdżownica żywi się zbutwiałymi liśćmi i innymi częściami roślin, które wciąga do swoich kanalików. Niestrawione części roślin i ziemię, którą połyka na różnych głębokościach, wydala na powierzchnię ziemi. Przyczynia się w ten sposób do wymieszania gleby z różnych warstw. Kanaliki, które drąży, spulchniają glebę i ułatwiają jej dostęp do powietrza i wody. Im więcej jest dżdżownic w glebie, tym ona jest lepsza, dlatego rolnicy, ogrodnicy i działkowcy starają się chronić te zwierzęta.

 

Poniżej macie wstawione ćwiczenia dodatkowe, które możecie wykonać- jest to maska baranka, możecie ją wydrukować, pokolorować, wyciąć i przywiązać do niej gumkę lub sznureczek i nosić ją jak maskę na twarzy ;) Kolejne zadanie to dopasowanie odpowiednich liczb do pisanek oraz zajączków- dla osób, które nie posiadają drukarki- można to zadanie wykonać w Paint lub innym dowolnym programie komputerowym.

Czekamy również na zdjęcia podczas wykonywania innych prac czy zadań- nawet tych ruchowych.

A na koniec życzymy Wam rodzice i Cudaczki wspaniałych Świąt Wielkanocnych, czekamy na zdjęcia prac, możecie również nam wysyłać zdjęcia zrobione przy śniadaniu wielkanocnym, które umieścimy na stronie. Wszystkiego dobrego!